SAFARI NORTH – WRAKI I WYSPA TIRAN 19 – 26.04.2018


4SAFARI NORTH WRAKI & TIRAN ISLAND 19-26 KWIECIEŃ 2018

 

CENTRUM NURKOWE NURKERSI

LUTOMIERSKA 14

91-004 ŁÓDŹ

www.nurkersi.pl

tel. +48 501 568 665 – Sebek

e-mail: biuro@nurkersi.pl

 

Kwiecień to świetna pora na rozpływkę po zimie. W Polsce można nurkować i jest fajnie ale takich nurkowań jakie Wam proponujemy, w Polsce nie doświadczycie. Mieszanka pięknych wraków morza czerwonego i wspaniałych raf, kanionów , kolorowych ryb.

To wszystko zobaczycie w trakcie tego safari nurkowego.

Niezapomniane wspomnienia, cudowne nurkowania, świetne zdjęcia pamiątkowe oraz film, super zabawę i spędzony czas  – zagwarantowane 🙂

 

Plan rejsu obejmuje nurkowania na najsłynniejszych wrakach północnej części Morza Czerwonego. Przed nami legendarny SS „Thistlegorm”, podwodne muzeum z czasów II Wojny Światowej oraz wraki Stalowej Rafy – Abu Nuhas: „Carnatic”, „Giannis” D, „Chrisoula” i „Timon”. Pomyli się ten, który sądzi, że na wrakach nie spotkamy wielu zwierząt. Częstymi towarzyszami takich nurkowań są płaszczki, barakudy, rogatnice, żółwie, a czasami delfiny. Zanurkujemy na wielu wspaniałych rafach: Akwarium – Abu Ramada, przy lasach gorgonii wokół wyspy Giftun, wzdłuż pokrytych koralami ścian raf przy wyspie Tiran oraz w spektakularnym rezerwacie morskim Ras Mohammed. Rarytasem na tej trasie są również liczne nurkowania nocne, podczas których zobaczymy liliowce, piórówki, raki pustelniki, wężowidła i ślimaki nagoskrzelne. Pomiędzy Ras Mohammed a wrakiem SS „Thstlegormem” możemy zanurkować na wraku „Dunraven” oraz w przepięknym kompleksie koralowych ergów zwanym Alternatives. Safari kończymy w okolicach Hurghady, z której rozpoczynaliśmy rejs. Odwiedzimy południową część Gota Abu Ramada. Nie można zapomnieć o wspaniałym wraku Salem Express , który jes traktowany jako podwodna mogiła.

Safari to jest adresowane zarówno do pasjonatów nurkowań wrakowych, jak i do miłośników raf koralowych. Na trasie nie brakuje jednych i drugich. A prawdziwą wisienką na torcie może być nurkowanie nocne na słynnym SS „Thistlegorm”. Na wrak dopływamy po południu, gdy wszystkie łódki z baz na lądzie już odpłynęły, następnie opcjonalnie planowane jest nurkowanie nocne na wraku.

 

WYJAZD:

Zbiórka pod Nurkersami i wyjazd na lotnisko lub zbiórka na lotnisku w Warszawie

WYLOT:

Warszawa – Hurghada 19.04.2018

POWRÓT:

Hurghada – Warszawa 26.04.2018

 

Termin: 19.04.2018 – 26.04.2018

PROGRAM:

Wyruszamy z Hurghady na północ odwiedzając najsłynniejsze wraki, a następnie kierujemy się w rejon Tiran Island, niezmiennie pozostających w światowej czołówce miejsc nurkowych.

 

Nurkujemy na :
Abu Nuhas, zwana „żelazną rafą” , jest najbardziej wysuniętym na północ od Hurghady miejscem nurkowym. Rafa stała się postrachem wszystkich żeglujących w stronę Morza Czerwonego od czasu otwarcia Kanału Sueskiego w 1860 roku. Na dnie morza w okolicy znajduje się aż siedem zatopionych okrętów z różnych epok.

 • Carnatic, najstarszy wrak tego regionu, który wypłynął w 1869 na nieoznaczoną jeszcze wtedy na mapach morskich rafę. Niegdyś ogromny żaglowiec parowy, który podczas swojego ostatniego rejsu przewoził złoto, pocztę a także butelki z wodą sodową i winem. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały i tylko stalowe ramy – dziś porośnięte grubą warstwą miękkich korali – wytrzymały 135 lat w morzu. Dł.: 89m, szer.: 13m, gł.: 19-28 m

 

 • Wrak greckiego frachtowca Giannis Do dł. 99 m jest najlepiej zachowanym i najmłodszym wrakiem rafy ( IV. 1983 r) w ciągu dwóch tygodni złamał się w połowie i zatonął. Należy on bez wątpienia do najciekawszych wraków Morza Czerwonego. Świetnie zachowana część rufowa umożliwia penetrację ładowni, maszynowni i nadbudówek, a prowadzące we wszystkich kierunkach schody i drabinki stwarzają niepowtarzalny klimat. Dł.: 99 m, szer.: 16m, gł.: 5-27 m

 

 • Chirosula K. zatonął w 1981 podczas rejsu do arabskiego portu Jeddah, z frachtem terakoty podłogowej, która nadal znajduje się w ładowniach statku.dł.:101m,szer.:14m,gł.:2-24m złoto, pocztę a także butelki z wodą sodową i winem. Drewniane pokłady z biegiem czasu zmurszały i tylko stalowe ramy – dziś porośnięte

 

 • Rosalie Mollerto dama wśród leżących na dnie statków, znajduje się w doskonałym stanie, podziwiać można telegraf maszynowy, wyposażoną w naczynia kuchnię, kabiny załogi, nadbudówki i urządzenie sterowe. Na pokładzie zachowały się w doskonałym stanie maszt ładunkowy i relingi porośnięte koloniami korali ognistych. Zatopiony został 06.10.1941 przez niemiecki samolot dokładnie tej samej nocy, której na dno poszedł siostrzany Thistlegorm.
  Dł.: 110m, szer.: 16m, gł.: 18-51 m

 

 • Po krótkiej przeprawie przez Straits of Gubal docieramy do najbardziej znanego wraku i legendy Morza Czerwonego – SS Thistlegorm. Zbrojny frachtowiec w swojej ostatniej podróży przewoził spory ładunek zaopatrzenia dla brytyjskiej Piątej Armii, stacjonującej w Północnej Afryce. Składały się na niego: broń (Lee Enfield MK II), motocykle (BSA), samochody (Morris), części do aut i samolotów, buty, dwa lekkie czołgi oraz dwie lokomotywy. Zatonął w 1941 roku zaatakowany przez niemiecki bombowce. Jego lokalizację po raz pierwszy określił Jacques Cousteau w latach 50. ubiegłego wieku. W najgłębszym miejscu osiągamy głębokość 30-35m.

 

 • Obrazu podwodnej wyprawy dopełnia  wrak  –Dunraven, brytyjski statek parowy który przewoził bawełnę i wełnę z Bombaju w Indiach. Przewodnicy opowiadają jedną z wersji zatonięcia wraku, iż kapitan po drinku zastał Pierwszego Oficera ze swoją żoną w jednoznacznej sytuacji co w wyniku braku kontroli nad sterami spowodowało wpłyniecie statku na rafę. Niektórzy chcą wierzyć w tę wersję, ale prawdopodobniejsza jest ta, że statek wracał z Bombaju z ładunkiem wełny i bawełny. Powstał pożar i statek bardzo szybko poszedł na dno. Dł.:78m, szer.:28m,gł.:32 m

 

 • Zanurkujemy na wielu wspaniałych rafach: Akwarium – Abu Ramada, przy lasach gorgonii wokół wyspy Giftun, wzdłuż pokrytych koralami ścian raf przy wyspie Tiran oraz w spektakularnym rezerwacie morskim Ras Mohammed. Rarytasem na tej trasie są również liczne nurkowania nocne, podczas których zobaczymy liliowce, piórówki, raki pustelniki, wężowidła i ślimaki nagoskrzelne. Pomiędzy Ras Mohammed, a wrakiem SS „Thstlegormem” możemy zanurkować na wraku „Dunraven” oraz w przepięknym kompleksie koralowych ergów zwanym Alternatives. Safari kończymy w okolicach Hurghady, z której rozpoczynaliśmy rejs. Odwiedzimy południową część Gota Abu Ramada lub przy wyspie Giftun. Posiadacze kwalifikacji uprawniających do nurkowań głębokich mogą zanurkować na rzadko odwiedzanym wraku „Hebat Allah”. Wymagania: stopień OWD/P1 lub wyższy, staż 20 nurkowań.

 

 • 75-metrowy wrak statku transportowego„Aida II” który chciał dostarczyć na wyspę towary, po zderzeniu ze ścianami Wielkiego Brata zatonął w 1957 roku, stając się z biegiem lat stał się częścią rafy koralowej. Jest przepięknie porośnięty koralowcami a mimo, że podczas zderzenia  ozpadł się na pół – zachował się w bardzo dobrym stanie, spoczywając na głębokości 30 metrów.

 

 • Jednak pół wieku wcześniej (w 1901 roku) zatonął tu a teraz spoczywa – prawie 2 razy większy stalowy wrak brytyjskiego transportowca„Numidia” o imponującej długości 137 metrów. Już podczas swojego drugiego rejsu na trasie do Indii, spoczął na mieliźnie przy północno-wschodnim krańcu wyspy, również wtapiając się po części w rafę koralową, co można zobaczyć już na głębokości 8m.

 

 • Łódź zmierza następnie z powrotem do Hurghady, przez Safagę, nurkujemy tutaj na najciekawszych miejscach w tym regionie.
  Salem Express– 16.12.1991, gdy statek przypływał do Safagi , zderzył się z rafą. W konsekwencji rufa otworzyła sięi statek zatonął w ciągu 20 minut. Oficjalnie tragedia pochłonęła życie 470 ludzi. Wrak leży na głębokości 30 m., a jego przednia część znajduje się już na 13 m. i jest on położony na sterburcie.

 

WYSPA TIRAN:

Jest to wyspa leżąca na wschód od Sharm el Sheikh między południową częścią Półwyspu Synaj a Arabią Saudyjską. Cieśnina Tirańska, łącząca Morze Czerwone z Zatoką Akaba bierze swoją nazwę właśnie od tej wyspy. Formalnie wyspa należy do Arabii Saudyjskiej, oddana jednak jest w użytkowanie Egiptowi. Jest niezamieszkana, część plaż jest prawdopodobnie zaminowana, stacjonują tam siły Multinational Force and Observers, organizacji międzynarodowej, która pilnuje przestrzegania warunków pokoju między Egiptem a Izraelem. Wyspa Tiran ma duże znaczenie strategiczne, w jej rejonie znajduje się obszar pokojowego przepływu statków handlowych do portów w Jordanie i Izraelu, w strefie powietrznej mogą swobodnie latać samoloty do tych krajów.

 

Co nas jednak interesuje to fakt, że w rejonie Wyspy Tiran znajdują się przepiękne rafy koralowe: z południa na północ to: Gordon, Thomas, Woodhouse i Jackson. Rafy otrzymały nazwy od XIX-wiecznych brytyjskich podróżników, którzy jako pierwsi sporządzili mapy tego obszaru. Wyspy Tirańskie, ukrywają na dnie morskim wirtualną rafę koralową, leżą u wejścia do zatoki Akaba i prawie blokują drogę do Morza Czerwonego. Istnieją tylko dwie wąskie cieśniny, które umożliwiają przepłynięcie przez: Enterprise na Zachodzie i Grafton na Wschodzie, gdzie głębokość wynosi 360 metrów, całkiem płytka w porównaniu do głębokości 1800 metrów na północ i południe stąd. Tworzy to silne prądy bogate w składniki odżywcze, zapewniając doskonałe siedlisko stworzeń morskich. Nurkowanie w Tiranie jest zalecane dla zaawansowanych nurków. Głębokość wody w Zatoce Akaba dochodzi do 1800 metrów, także woda jest czysta i przejrzysta, warunki dla nurków są wyśmienite. Ponieważ woda w okolicy Wyspy Tiran jest głęboka, można spotkać tu manty, rekiny i barakudy, co dla każdego nurka jest nie lada przeżyciem.

 

CENA SAFARI:

4600ZŁ (CENA MOŻE ULEC ZMIANIE ZE WZGLĘDU NA DOSTĘPNOŚĆ BILETÓW LOTNICZYCH)

 

 

Cena obejmuje: 
– przeloty

– transfer z lotniska w Hurghadzie do miejsca zaokrętowania i powrót

– safari na łodzi 6 dni/7 nocy, nielimitowaną ilość nurkowań ( zazwyczaj 3-5 nurkowań, w ostatnim i pierwszym dniu 2 nurkowania ),

– butle, balast,

– pełne wyżywienie, przekąski, napoje bezalkoholowe ( woda, herbata, kawa, zimne napoje

– zakwaterowaniem na statku w kabinach dwuosobowych z łazienkami oraz klimatyzacją

– napiwki dla załogi i dla przewodników nurkowych

– opłaty za nurkowania w parkach narodowych

– opiekę instruktora i przewodników nurkowych

Cena nie obejmuje: 

– napojów alkoholowych,

– wizy egipskiej

– wypożyczenia sprzętu nurkowego,

– ubezpieczenia (zalecane DAN)

– dojazdu na lotnisko w Polsce i powrotu

 

Dla uczestników safari nie mających sprzętu nurkowego – wynajem kompletu sprzętu na całe safari 250zł