Svobodne Hermanice 2-3.03.2019

Świetny wyjazd nurkowy na bardzo fajny kamieniołom w Czechach.

Planujemy wyjazd w sobotę po południu, żeby dojechać na wieczór i w niedzielę , wypoczęci będziemy mogli wejść do wody. W planach 2 nurkowania. Jak ktoś będzie chciał to można zrobić 3. Zależy od Was.

Nocleg w bazie nurkowej w granicach 10euro – zatem bez tragedii.

Bicie butli na miejscu.

każdy element sprzętu można wypożyczyć od nas z Centrum Nurkowego.

Przejazd na miejsce nurbusem: 200zł/os

opłat bazowych brak – na akwen jest wstęp wolny.

podjeżdżamy pod sam kamieniołom.

opis akwenu:

Bardzo ciekawy kamieniołom o długości ok. 500m i szerokości 70 m – gwarantujący z reguły dobrą przejrzystość wody. Niejednokrotnie nurkując na głębokości 30 metrów nie musimy używać oświetlenia. Często bywa tak, że widoczność w górnych partiach pozostawia wiele do życzenia i wystarczy zejść poniżej 20 metrów aby wpłynąć w bardzo klarowną wodę. Nie mniej jednak na wszelki wypadek warto jest mieć ze sobą jakieś oświetlenie.
Od strony wjazdu na teren kamieniołomu i miejsca parkowania samochodów znajduje się wygodne zejście do wody po betonowych schodkach. Na prawo od nich znajduje się metalowy pomost, przy którym możemy jeszcze raz przeglądnąć sprzęt i rozpocząć nurkowanie. Wytrwali mogą również popłynąć po powierzchni wody w kierunku najodleglejszej i największej czerwonej bojki wskazującej najgłębsze miejsce. Rozpoczynając tutaj nurkowanie, schodzimy po opustówce do samego dna gdzie natrafiamy na kwadratowy otwór (coś na kształt małej studzienki – nie próbujmy tam wpływać !!!). Stąd obieramy kurs powrotny w kierunku brzegu, z którego wyruszyliśmy. Zbiornik posiada dość stromo opadające brzegi, w wyniku czego płynąc przy dnie mamy nieodparte wrażenie poruszania się w skalnym wąwozie. Dno akwenu usłane jest skalnymi łupkami. Poruszanie się pod wodą ułatwiają zainstalowane poręczówki. W drodze powrotnej natrafiamy na wrak samochodu oraz pirata pilnującego skrzynię ze skarbami. Możemy również odwiedzić zainstalowany na 17 m naprawdę sporych rozmiarów podwodny keson, do którego nie należy jednak wchodzić. Należy pamiętać aby absolutnie nie wyciągać automatu z ust podczas wynurzania głowy w środku. Miejsce kesonu jest oznakowane bojką na powierzchni. Warto także penetrować kamieniołom płynąc prawą lub lewą stroną, wzdłuż stromych ścian tworzących bardzo atrakcyjnie wyglądające półki i nawisy skalne. Czasem napotkamy rzadko występujące zatopione drzewa.

Dużo różnych atrakcji jest zatopionych pod wodą, zatem naprawdę warto tam zanurkować

kontakt:

501568665 – Sebek lub sebek@nurkersi.pl

795051585 – Ola lub biuro@nurkersi.pl