ASTD CCR NORMOXIC TRIMIX DIVER – TECHNICZNY NUREK CCR Z NORMOKSYCZNYM TRIMIXEM
I. Opis
- Kurs jest stworzony do szkolenia nurkowania z wykorzystaniem zatwierdzonych urządzeń CCR o zamkniętym obiegu do głębokości zależnej od specyfikacji urządzenia oraz użytej mieszaniny gazów – normoksyczny trimix (MOD 66 metrów). To jest CCR rebreather sterowany elektronicznie eCCR oraz malualnie sterowany mCCR.
- Kurs obejmuje wykorzystanie normoksycznych mieszanin Trimix od 16% do 21% tlenu do maksymalnej wartości ciśnienia parcjalnego tlenu(PO2) 1,4 bar/ata = 140 kPa dla mieszaniny gazów na pobyt na dnie (Bottom gas). Ponadto, w zakresie od 21% do maksymalnie 100% tlenu do maksymalnie PO2 1,6 bar/ata = 160 kPa dla dekompresyjnej mieszaniny oddechowej (Deco gas).
- Kurs obejmuje zaawansowane szkolenie z praktycznej wiedzy na temat konfiguracji rebreathera CCR (urządzenia o obiegu zamkniętym), technik nurkowania na obiegach zamkniętych oraz szkolenie z wykorzystania dodatkowego sprzętu – zapasowy obieg otwarty albo zapasowy rebreather.
- Wymagania merytoryczne i zalecenia wynikają z rodzaju urządzenia i specyficznych warunków producenta.
- Kurs upoważnia do nurkowania na urządzeniu, dla którego się kurs ukończyło.
II. Kwalifikacje Instruktora
- Kurs może prowadzić instruktor z kwalifikacjami ASTD CCR Normoxic Trimix Instructor (ASTD Instruktor nurkowania CCR z normoksycznym Trimixem) albo wyższymi.
III. Wymagania wstępne
- Kwalifikacje ASTD Normoxic Trimix Diver – Nurek z normoksycznym Trimixem albo równoważne kwalifikacje w dziedzinie nurkowania technicznego.
- Kwalifikacje ASTD Rebreather Technical Diver – Techniczny nurek z rebreatherem albo równoważne kwalifikacje w dziedzinie nurkowania technicznego.
- Minimalna granica wiekowa to 18 lat.
- Zadowalający stan zdrowia potwierdzony badaniem lekarskim lub kwestionariuszem medycznym.
- Minimalnie 150 nurkowań z czego 20 nurkowań na głębokość 40 metrów z normoksycznym Trimixem na OC oraz minimalnie 20 nurkowań na SCR (25 godzin nurkowych na CCR).
- Doświadczenie, które instruktor uzna za wystarczające do tego kursu.
IV. Wymagane wyposażenie
- Sprzęt powinien być zawsze odpowiedni do warunków, w których odbywa się szkolenie.
- Biorąc uwagę trudności nurkowania w zimnych wodach zalecany jest skafander z odpowiednią ochroną cieplną (np. suchy skafander).
- Zatwierdzony typ rebreathera CCR – urządzenie z zamkniętym obiegiem sterowany elektronicznie eCCR oraz manualnie sterowany mCCR. Obowiązkowy jest również odpowiedni kompensator wyporności BCD (skrzydło) oraz zapasowy (suchy skafander albo podwójne skrzydło w przypadku użycia mokrej pianki).
- Bail out (zapasowy zestaw) z minimum dwie butle o pojemności 11 litrów z odpowiednim wyposażeniem oraz automatem oddechowym z osobnym wskaźnikiem ciśnienia (np. manometr) dla dwóch różnych gazów – dla pobytu na dnie normoksyczny Trimix oraz gaz do dekompresji.
- Specyficzne wyposażenie wedle aktualnych wymagań.
- Przyrząd do pomiaru głębokości (głębokość) i czasu (zegar) w dowolnej formie, w tym wyświetlanie czasu w sekundach. Zalecany jest przyrząd redundantny.
- Zalecane jest urządzenie do sygnalizacji na powierzchni (gwizdek, syrena, race, boja sygnalizacyjna itp.).
- Redundantne narzędzia tnące do rozwiązywania sytuacji gdy nurek jest zaplątany w liny, sieci, druty itp.
- Analizator tlenowy.
- Zalecany jest analizator helowy.
- Boja dekompresyjna, awaryjna, kołowrotek i szpulka.
- Musi być dostępny na miejscu zestaw tlenowy oraz zestaw do resuscytacji w przypadku ewentualnej choroby dekompresyjnej.
V. Parametry kursu
- Podczas jednego nurkowania nie może być więcej niż 4 kursantów na instruktora. Wskaźnik ten może być przekroczony o 2 kursantów (maksymalnie 6) w obecności divemastera ASTD z kwalifikacjami ASTD CCR Normoxic Trimix Diver. Instruktor musi być obecny przez cały kurs.
- Głębokość nurkowania nie przekracza MOD mieszaniny gazów – maksymalna 66 metrów.
- Ciśnienie parcjalne tlenu podczas nurkowania nie może przekraczać 1,4 bar/ata = 140 kPa. Dla dekompresji limit wynosi 1,6 bar/ata = 160 kPa. Wartości te są oczywiście obliczone dla najgłębszych części nurkowania.
- Dla odpowiedniego szkolenia, niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej procedury dekompresji przy każdym nurkowaniu szkoleniowym.
- Mieszanina oddechowa musi zawierać co najmniej 16% tlenu.
- Ekwiwalentna narkotyczna głębokość (END) nie może przekraczać 30 metrów.
VI. Zawartość kursu
- Teoria jest podana w podręczniku oraz prezentacji CCR Normoxic Trimix Diver – Techniczny nurek CCR z normoksycznym Trimixem.
- Kurs obejmuje co najmniej 180 minut czasu na dnie (Bottom Time) podczas minimalnie 3 nurkowań.
- Minimalnie 2 nurkowania muszą się odbyć do głębokości 40-66 metrów z użyciem normoksycznego Trimixu.
- Kurs kończy się egzaminem ustnym albo pisemnym testem.
VII. Teoria i ćwiczenia obowiązkowe
A. Teorie
- Rozszerzenie wiedzy na temat problemu nurkowania z mieszankami TMx/Heliox podczas nurkowania z obiegiem zamkniętym.
- Liczenie dekompresji z użyciem wszystkich dostępnych narzędzi – dekompresyjny komputer jako część rebreathera lub zewnętrzny czujnik PPO2 oraz wszystko czego się używa przy nurkowaniu w obiegu otwartym (tabele powietrzne, tabele nitroxowe, komputer PC lub odpowiednik).
- Obliczanie parametru CNS oraz zatrucia tlenowego.
- Stworzenie planu zapasowego (Bail out).
- Analiza mieszanin w butlach oraz poprawności ich opisu.
- Perfekcyjne opanowanie prawidłowej konfiguracji rebreathera oraz zestawu zapasowego.
- Psychologiczne aspekty w różnych sytuacjach kryzysowych.
B. Praktyka na wodach otwartych
- Przed nurkowe przygotowanie obejmujące test ciśnienia oraz szczelności układu pomiarowego. Ćwiczenie S-drill specyficznego dla CCR kompletny Valve drill (zamykanie i otwieranie zaworów).
- Ćwiczenie przejścia na OC (open circuit – obwód otwarty) oraz praktyka korzystania z zapasowej butli OC (odłożenie oraz ponowne zapięcie, operowanie regulatorem podczas sytuacji OOA).
- Przez całe nurkowanie mieć świadomość o PPO2 w układzie oddechowym zgodnie z zasadą – „Wiem, czym oddycham?“.
- Szczególne sytuacje kryzysowe i ich rozwiązanie – niskie i wysokie PPO2,hipoksja/ hiperoksja, woda w obwodzie oddechowym, awaria urządzenia z jakichkolwiek powodów. Przejście na OC w sytuacji OOA przy oddychaniu z rebreathera i dzielenie się powietrzem/Nitroxem z partnerem nurkowym z zapasowej butli Bail out oraz kontrolowane wynurzenie.
- Demonstracja poprawnego wyważenia oraz trymu.
- Praktyka w zakresie prawidłowego wykonywania przystanków dekompresyjnych w tym zgodności wznoszenia między przystankami z prędkością 3 m / min.
- Wykazanie wykorzystania boi dekompresyjnej na wodach otwartych oraz ćwiczenie dekompresji na boi.
- Planowanie nurkowania oraz jego wykonanie.
Cena Kursu:
3500zł + 160zł certyfikat
Cena nie obejmuje:
- gazów
- dojazdu i pobytu na miejscu nurkowym