Nurkowanie Podlodowe

Nurkowanie podlodowe to specyficzne szkolenie.

Po pierwsze – nie co roku jest lód 🙂

Po drugie – woda pod lodem jest dość zimna.

Po trzecie – nie zaczyna się od poznania wstępnych umiejętności np. na basenie tylko od razu w boju pod lodem.

Dlatego kurs ten jest dostępny tylko dla osób które mają stopień AOWD, nie boją się zimna i miały szczęście, że akurat jest lód.

Kurs podlodowy to trzy nurkowania ale wszystko zaczyna się jeszcze przed wejściem do wody. Bo nurkowanie podlodowe to po pierwsze dobre przygotowanie…

Zaczynamy od zgromadzenia góry sprzętu. Piły do cięcia lodu, łopaty, deski do obramowania trójkątnej przerębli, porządna lina asekuracyjna i jeszcze dłuższa awaryjna. Śruby podlodowe, kołowrotki, błyskacze przy grubym lodzie.

Obsługa tego sprzętu (szczególnie łopat) zarówno na powierzchni jak i podczas nurkowania stanowi podstawę kursu podlodowego 🙂

Nurkowanie trzeba mądrze zaplanować a potem dobrze przeprowadzić.

Zadania są i dla tych co idą pod wodę jak i dla tych nurków którzy uczą się w danym momencie asekurować partnerów pod wodą. Najpierw obkładamy deskami przyszły (trójkątny) kształt przerębli i wycinamy lód.

Potem wokół przerębli tworzymy koncentryczną „tarczę” ze ścieżek wykopanych w śniegu na lodzie ułatwiającą ewentualne odnalezienie przerębli przez zgubionego nurka. Typowa grupa nurkowa to nurkująca para połączona liną z osobą prowadzącą asekurację z powierzchni.

Pierwsze nurkowanie to zapoznanie się ze światem pod lodem, nawigacją podlodową, praktyką asekuracyjną. Po takim przetarciu w następnych nurkowaniach zaczniesz sam prowadzić nawigację pod lodem w między czasie ćwicząc dawanie sobie rady w sytuacjach awaryjnych jak zgubienie się pod lodem czy potrzeba szybkiego wyciągnięcia z pod lodu przez asekurację.

Pod lodem jest inny świat. Można chodzić po nim do góry nogami. Zobaczyć jak ciężko jest wyciąć dziurę od spodu (nożem). Czy zaobserwować nitki Ariadny „narysowane” na lodzie śniegowymi ścieżkami.

Nurkowanie podlodowe to jak przejście przez lustro, po nim świat staje się piękniejszy.

Przebieg kursu

Standardy szkoleniowe to:

  • • 2 moduły teoretyczne
  • • 3 nurkowania na wodach otwartych
  • • Materiały szkoleniowe w cenie kursu

Aby uczestniczyć w tym kursie musisz:

  • • Mieć ukończone 18 lat
  • • Posiadać stopień PADI AOWD lub równorzędny stopień innej organizacji

Koszt kursu

Cena kursu 1200 zł kurs standardowy – grupowy

indywidualnie: 1450zł (1:1 kursant : instruktor)

cena nie zawiera certyfikatu – 200zł